Áno, je to tak. Keď som prvý krát uvidel na jednom internetovom portáli správu o tejto novinke, len som rezignovane povzdychol. Platba sexom je normálne upravená zákonom. De iure aj de facto teda môžete po dohode s lektorom zaplatiť za lekcie stykom. Čisté Holandsko. Budem sa snažiť ovládať.
Toto je typický príklad kapitalistickej liberálne orientovanej ideológie. Veď aj sexuálny styk je určitá služba, ktorú môžeme vymeniť za inú službu, povedzme hodiny autoškoly. Ak vidíme všetko optikou kapitalistov, tak je to úplne normálny druh obchodu. Ja dám niečo a ty mi to niečím oplatíš. Je jedno čo to je, hlavne že to je a dohodli sme sa na tom. Morálny rozmer je totálne nepodstatný, veď načo zaťahovať morálku do biznisu. Podstatné je, že sme uzavreli zmluvu a mali by sme z nej obaja dostať to čo chceme. Všetko vrátane sexuálneho styku sa považuje za tovar (službu), ktorý môžeme vymeniť za iný tovar (službu).
V odbornej literatúre sa môžeme stretnúť s pojmom komodifikácia. Čo je to a ako to súvisí s našou tému ? Je to typický kapitalistický jav a znamená v skratke toľko, že všetkému sa prisudzuje nejaká hodnota. Všetko sa stáva komoditou – tovarom na výmenu a predaj. Kapitalizmus má tendencie na všetko lepiť cenovky. Problém je v tom, že cenu nemajú len skutočné tovary určené k spotrebe ako sú potraviny, odevy, stavebné materiály, autá, kozmetika a podobne, ale aj práca, zdravie a napríklad aj sexuálny styk. Samozrejme ako sa hovorí, prostitúcia je najstaršie remeslo, ale práve v kapitalistickej prítomnosti sa vytvárajú optimálne podmienky na túto „živnosť“ a dokonca sú ošetrené zákonom. Holandsko je vzorným príkladom. Pochopiteľne keď sa na všetko nalepí cenovka, tak prečo nie aj na sex. Cenovka je o.i. nalepená aj na zdraví. Hovorí sa, že zdravie si nekúpiš, no v kapitalizme to takto nefunguje. Je síce pravda, že priamo sa zdravie kúpiť nedá (ak by sa dalo určite by to bolo nejako finančne ohodnotené), no nepriamo nám práve peniaze otvárajú cestu ku zdraviu. Ak máte peniaze, môžete si kúpiť rôzne zdravé, domáce bio potraviny, môžete chodiť cvičiť do fitness centra, môžete si dovoliť masáže, rehabilitácie, rôzne zdravotné terapie, kúpele, kvalitné zdravotne nezávadné matrace na spanie atd. Vecí, ktoré nepriamo pomáhajú udržovať človeka zdravého je kvantum. Pochopiteľne ak už ochoriete, môžete si dovoliť kvalitného súkromného doktora a akékoľvek lieky. V kapitalistickej prítomnosti je teda aj zdravie ohodnotené.
Na dvoch príkladoch sme ukázali kde sa kapitalistická komodifikácia môže prejavovať. Z morálneho hľadiska je pre mňa obzvlášť nechutný prvý príklad so sexom za lekcie autoškoly. Je to typický príklad toho, ako kapitalizmus totálne prekračuje morálne hranice, keď zákonne ošetruje prostitúciu. Myslím si, že ak je niekto schopný predať svoje telo ako na trhu, má morálny problém s osobnou dôstojnosťou a sebaúctou. Vrcholom je, keď to ešte štát začne podporovať. Jasne, pre kapitalizmus je telo len vecou, ktorú možno spotrebovať a to sa odzrkadľuje aj na zákonoch. Štát by si však mal udržiavať určitý čistý etický štít a nie podporovať rukami nohami neoliberálny kapitalizmus. Medzi toleranciou a podporovaním je totiž obrovský rozdiel.
Ak by bola fešná inštruktorka,, ...
Keď nerozumieš, máš smolu. Ani ...
Nenasiel som z nemeckych mediach zmienku,... ...
Ak sa tu nejedna o cudzolozstvo (o ...
Nerozumiem... To akože v inom spoločenskom... ...
Celá debata | RSS tejto debaty