Už viac krát som počul taký názor, že vraj to čo tu dnes máme (ekonomický systém), nie je (skutočný) kapitalizmus, respektíve, že je to kapitalizmus v plienkach a ešte to nie je ten kapitalizmus, čo funguje vo „vyspelých“ a bohatých krajinách západu. Vraj sa nemal ešte čas vyvinúť pretože sme tu mali cca 40 rokov socialistický model fungovania ekonomiky a nedokážeme „dohoniť“ západ so skutočným kapitalizmom, respektíve, že bude trvať dlho kým ho dohoníme. Poprípade nejde o čas, ale vraj naše politické garnitúry, svojimi činmi, nedokážu dostať našu krajinku do lona bohatého a vyspelého západu. V každom prípade je tu však prítomná ilúzia o tom, čo v skutočnosti kapitalizmus je.
Snáď by sa dalo polemizovať nad tým, či tu máme kapitalizmus alebo tzv. postkapitalizmus, no opájať sa ilúziou, že tu máme iný druh kapitalizmu ako funguje na západe, či hoc kde inde je zbytočné, nakoľko principiálne je kapitalizmus len jeden a ten v súčasnosti prerastá (prerástol ?) do svojej globálnej podoby. Práve preto sa možno zdá, že kapitalizmus na západe je iný, ako kapitalizmus na východe. Zdať sa to môže preto, lebo západ je vraj bohatší a ľudia sa tam majú lepšie než tu a na východe. Sú tu obrovské rozdiely v životnej úrovni obyvateľov a priepastné rozdiely v mzdách. Tieto rozdiely však, myslím si, nie sú spôsobené tým, že tu máme iný druh kapitalizmu než na západe.
Ako som už povedal, kapitalizmus je globálny a teda spôsobuje obrovské rozdiely medzi celými spoločenskými skupinami, regiónmi a štátmi. Koľko krajín tretieho sveta funguje na princípe kapitalizmu a sú ešte chudobnejšie ako Slovensko ? To však nie je spôsobené tým, že by tam mali iný kapitalizmus. Je to spôsobené tým, že sú to „výrobné dielne“ s lacnou pracovnou silou. Platy sú nízke a kúpna sila mizivá. Tovar sa preto presúva do miest s vysokou kúpnou cenou. Krajina zostáva chudobnou a jej obyvatelia môžu nadávať a oplývať sa fatamorgánou, že tento kapitalizmus je iný ako kapitalizmus západu, kde vidia bohatstvo, ktoré oni vyrobili. Kapitalizmus dávno prekročil hranice národného štátu a funguje celosvetovo ako jednotný systém a preto je ilúziou myslieť si, že kapitalizmus na Slovensku je iný ako napríklad kapitalizmus v Nemecku, či Anglicku a Francúzsku, len na základe toho, že sú to krajiny tradične prezentované ako krajiny s vyššou životnou úrovňou.
Je teda ilúziou myslieť si, že tam kde je bohatstvo, funguje „skutočný“ kapitalizmus. Nie, tam sa len koncentruje kapitál, majetok a zisky, čo sa premieta do bohatstva krajiny a obzvlášť do bohatstva konkrétnych ľudí. Kapitalizmus sa nerovná bohatstvu. Kapitalizmus sa rovná polarizácii spoločnosti na chudobných, čo robia, a bohatých, čo investujú. V prípade globálneho kapitalizmu je tento efekt celosvetový a teda celé krajiny sa dostávajú do mizernej situácie, kedy sú len „výrobnými linkami“ zahraničných investorov a kapitalistov, ktorí platia málo (a štátu skoro nič, viď daňové prázdniny) a vyvážajú kvantá tovaru, ktorý predajú v krajinách, kde zaň dostanú najviac peňazí. Nadštandardný životný štýl a luxus na jednej strane, nevyhnutne znamenajú nedostatok a chudobu na strane druhej. Štát s tým však nemôže takmer nič urobiť (napríklad ak by mal tendencie radikálne zvýšiť mzdy), lebo by sa celkom poľahky mohlo stať, že príde o investorov a tým pádom sa zvýši nezamestnanosť. Investor sa s úsmevom na tvári presunie do krajiny, ktorá ponúka pracovnú silu lacnejšie a teda ešte aj to málo čo dáva, zmizne.
Otázka na záver. Nie je Slovensko len výrobnou linkou, či novodobou pracovnou kolóniou nadnárodného kapitálu ? Nie je teda ilúziou myslieť si, že toto je iný kapitalizmus než na západe a situácia sa môže časom bez výdatného zásahu radikálne zmeniť ?
aj tak sa dá napísať ,podvod na ...
"V socialistickych krajinach mali ...
čo je to judášsky groš? ...
načo tu kydáš hnoj, daj niečo ...
Kto ti teraz čo rozkazuje? ...
Celá debata | RSS tejto debaty