Založ si blog

Hlasy kričiace proti zvýšeniu miezd učiteľom

Vraj nech si skúsia odpracovať nočné zmeny. Vraj nech si skúsia pracovať na tri zmeny. Čo tí učitelia chcú, veď majú o niečo vyšší plat ako robotník. To im preboha nestačí? Keby ideme my do štrajku, tak nás vyhodia.

Takéto a podobné komentáre som zachytil behom posledných dní na rôznych internetových stránkach. Desí ma fakt, že niečo také dokáže vypustiť z úst človek v rovnakej šlamastike ako učiteľ – robotník, zamestnanec. (Učitelia sú tiež zamestnanci, nie sú to autonómne bytosti božskej sily zoslané nám od ministra školstva) Musím povedať, že zásadne nesúhlasím s tým, aby niekto kritizoval boj učiteľov o vyššie platy a zväčšenie toku financií do školského sektora. Prečo?

1, Historický argument. Učiteľ sa tradične radí k vrstve inteligencie. Ešte v prevej polovici 20. storočia bol učiteľ jedným z hlavných predstaviteľov obce. Bol vzdelaný a staral sa o výchovu a vzdelávanie detí a mládeže. Mal rešpekt, ako človek, ktorý má obrovské teoretické znalosti a skúsenosti s výchovou. Učiteľ je predsa človek, ktorý si berie na chrbát jednu z najťažších úloh v spoločnosti – edukáciu. Keby nebolo učiteľov, tak by nebolo vzdelanej a vychovanej mládeže. Rodičia na všetko nestačia. V súčasnosti sa dôstojnosť a význam učiteľa prepadajú pod čiernu zem. Dnes sú často braní, ako ľudia obťažujúci ratolesti svojich rodičov. V lepšom prípade ako nutné zlo, alebo ako niečo čo tu je, bolo a vždy aj bude.

2, Miera námahy. Bežný učiteľ musí prejsť 5 ročným štúdiom na vysokej škole, aby sa vôbec mohol postaviť za katedru. Ak si zoberieme napríklad absolventa informačného, alebo iného technického odboru a porovnáme jeho mzdu so mzdou učiteľa, je nám do plaču. Podotýkam, učenie sa za učiteľa znamená minimálne takú istú námahu, ako akékoľvek iné vysokoškolské štúdium. Ak si niekto myslí, že vysokoškolák – ašpirant na učiteľa, sa fláka a počas štúdia chodí non-stop do krčmy, je na hlbokom omyle. Vysoká škola vyžaduje určitú mieru úsilia a námahy, ak samozrejme chceme získať titul.

3, Psychická záťaž učiteľa a byrokracia. Viete si predstaviť, že vás postavia pred skupinu teenagerov, ktorým začala puberta a ich jediným záujmom je urobiť dojem na opačné pohlavie a vyjadriť svoj opovržlivý postoj voči dospelým. Nehovoriac samozrejme o závislosti na sociálnych sieťach. Vy ako učiteľ ich musíte vychovať a vzdelať. To je vašou prvoradou úlohou. Na jednej strane stojí to všetko čo im musíte vtlačiť do hlavy a na druhej strane stojí nervózny rodič, ktorý viní za všetky neúspechy svojej ratolesti vás. Do tohto všetkého sa zamotáva ešte hromada papierov, ktoré musí učiteľ, ako kancelárska krysa, vypĺňať. Myslíte si že učiteľ nemá svojho šéfa? To ste na ďalšom hlbokom omyle. Nad učiteľom stojí riaditeľ školy, zástupca školy atd…

4, Učiteľ nie je samozrejmosť. Prosím vás pekne. Prestaňte vnímať učiteľa ako niečo samozrejmé. Predstavte si na chvíľu, že by tu nebola polícia, či záchranná služba. V prvom prípade by ste prišli o svoj majetok. V druhom prípade o svoj život, alebo v lepšom prípade zdravie. Ale čo nás po nejakom vzdelávaní nášho miláčika. Na učiteľov sme si zvykli tak, ako sme si zvykli na iné pomáhajúce povolania – napr. policajtov a záchranárov. Vieme si predstaviť svet bez učiteľov? Na chvíľu možno áno. No ako by to vyzeralo s našimi ratolesťami? Rodičia síce dokážu do istej miery svoje dieťa vychovať a pokúsiť sa o vzdelávanie, ale to nestačí. Učiteľ používa špecifické metódy a nástroje na to, aby si dieťa poznatky úspešne osvojilo. Učiteľ sa venuje deťom, keď sú rodičia v práci, učiteľ odovzdáva kultúru a vedecké poznatky ďalším generáciám. To je práca za 5 – 6 kíl ?

5, Učiteľ má práce skutočne veľa. Učiteľ má práce až nad hlavu. Pokiaľ niekto nebol učiteľom a nemá osobnú skúsenosť, nemôže tvrdiť opak. Ľudia často žijú v ilúzií, že učiteľ je zamyslená osôbka, ktorá príde ráno vyspinkaná do práce, dá si kávu s kolegyňou a pomaličky sa vyberie niečo porozprávať žiakom, aby sa naučili novú vec. Potom sa v pokoji naobeduje a ide domov pozerať futbal. Toto je obrovský blud a nezmysel. Ak by som chcel byť ignorantom, tak by som mohol pokojne tvrdiť, že čo sa tí robotníci toľko sťažujú, veď nemusia vôbec rozmýšľať len stoja pri páse a potom idú na kebab a pozerať hokej. Prosím, nebuďme ignoranti.

Držím palce učiteľom. Veľa zdaru a zachovajte si svoju dôstojnosť!

Patrí nahota na verejnosť a dá sa obhajovať “umeleckosťou” ?

10.08.2017

Pred pár dňami preletela médiami správa o dvoch nahých "umelkyniach", ktoré predvádzali svoje "vystúpenie", resp. performance v podchode v Topoľčanoch. "Umelkyne" boli počas performance nahé viac »

Vnútromaternicový tablet – urobte radosť vašej ratolesti v prenatálnej fáze!

18.04.2017

V tomto článku nie je ani štipka pravdy. Je celý vymyslený od začiatku až po koniec. Nehľadajme v ňom skutočnosť a ani náznak odrazu reality. Odporúčam ho nečítať, lebo je to stupídny viac »

Sympatizujem s Ruskom aj napriek tomu, že nie som rusofil.

26.01.2017

Mám už dlhú dobu taký pocit, akoby každá osoba, ktorá prejaví sympatie s Rusmi, ruskou politikou a jej smerovaním, musela byť nevyhnutne hneď napadnutá tým, že je rusofilná. Mám taký dojem, viac »

alkohol, vodka, nalievať, piť, opitý, pohárik, poldeci,

Primátor Popradu Švagerko šoféroval opitý

16.08.2017 20:37

Policajná hliadka zastavila pri popradskom cintoríne biele motorové osobné auto, ktoré šoféroval popradský primátor Jozef Švagerko.

porošenko, Južmaš, ukrajina

Porošenko nariadil prešetriť správy o dodávkach motorov do KĽDR

16.08.2017 20:21

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil prešetriť správy o údajných dodávkach raketových motorov vyrábaných na Ukrajine do Severnej Kórey. Prezident to oznámil na facebooku.

Michal Horsky

Horský: SNS nemá inú cestu, iba konflikt ukončiť

16.08.2017 20:00

Fico v hodine dvanástej ukončil štádium vládnych improvizácií žiadosťou, aby predseda SNS nominoval nového ministra školstva, povedal politológ Michal Horský.

sledovanie, špehovanie, internet, zlodej, krádež, identita,  kyberzločin, hacker

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku

16.08.2017 19:54

Škótsky parlament čelí kybernetickému útoku, zabezpečenie systémov sa ale hackerom prelomiť nepodarilo. Parlament uviedol, že ide o takzvaný útok hrubou silou.

Tomáš

Nechcem moralizovať. Píšem svoje názory a postrehy, ktoré sa budem snažiť podať čo najzrozumiteľnejšie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 138151x
Priemerná čítanosť článkov: 2093x

Autor blogu